badania gleby, wsparcie rolnictwa

CONSAGER © 2021

Chcesz dowiedzieć się 
o naszych nowych produktach, specjalnych ofertach i promocjach?

Biuro Handlowe:

biuro@consager.com

+48 736 842 541

Zdrowa gleba jest podstawą udanej uprawy roślin. Utrzymanie jej w dobrym stanie zależy od wielu czynników. Jednym z najbardziej kluczowych jest odpowiedni poziom materii organicznej. Z czego składa się materia organiczna i jak zwiększyć jej poziom w naszej uprawie?

 

Czym jest materia organiczna?

 

Najprościej mówiąc - materię organiczną stanowią resztki roślinne i zwierzęce, humusy glebowe oraz produkty uboczne działalności rozmaitych organizmów glebowych. To tutaj znajduje się wszystko to, co zostało wyprodukowane przez żywe organizmy (zarówno roślinne jak i zwierzęce) i co zostało “zwrócone” glebie. Następnie “zwroty” te poddawane są procesowi kompostowania. Właśnie w tym miejscu materia organiczna zaczyna pełnić kluczową funkcję w strukturze gleby.

 

Jaka jest rola materii organicznej?

 

Źródło substancji odżywczych dla roślin:

Materia organiczna stanowi swego rodzaju magazyn korzystnych dla naszych roślin substancji. Są one uwalniane w łatwo przyswajalnej dla roślin formie, aż do zakończenia procesu kompostowania. Jeżeli poziom materii organicznej w glebie spada, spada również poziom składników odżywczych. Idealną sytuacją jest stałe dostarczanie odpowiedniej ilości materii organicznej, aby zachować odpowiednie funkcjonowanie procesu jej rozkładu.

Poprawa struktury gleby:

Niektóre ze składników materii organicznej wraz z szeregiem mikroorganizmów glebowych przyczyniają się do łączenia pojedynczych cząsteczek gleby w większe struktury. To z kolei powoduje poprawę napowietrzenia, zdolności do filtracji wody oraz chroni glebę przed niebezpiecznym procesem erozji. 

Sposoby na żyzną glebę - jak ważna jest materia organiczna

30 kwietnia 2021

Kliknij w przycisk poniżej i zamów Pakiet Analizy gleby, dzięki któremu dowiesz się, jaki jest poziom materii organicznych w Twojej glebie. Ponadto, poznasz inne kluczowe dla udanej uprawy parametry, takie jak pH gleby, ilość azotu, potasu i fosforu czy pojemność wymiany kationów! Raport otrzymasz na swojego maila w ciągu 15 minut od zakończenia badania!

No i najważniejsze - pakiet analizy gleby możesz wykorzystać przez cały okres wegetacji - nasza technologia pozwala Ci na bieżąco kontrolować, co dzieje się w Twojej glebie. Dzięki temu wiesz, jak znaleźć precyzyjne, najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twoich roślin!

Zbadaj glebę z CONSAGER!

Ile materii organicznej jest w mojej glebie?

Jak dochodzi do utraty materii organicznej w glebie?

 

Ilość substancji organicznej w glebie na danym obszarze zależy od wielu czynników środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność czy zasolenie. Jednak w znaczącej mierze to my przyczyniamy się do zachwiania delikatnej równowagi mikroklimatu glebowego. Poprzez silną eksploatację, pozbawianie wody, a przez to - narażanie gleby na trudne warunki zewnętrzne, dochodzi do obniżenia poziomu materii organicznej.  Współczesny rynek wymusza na rolnikach uprawy w systemie monokultury, co również nie poprawia sytuacji. Jednak każdy z nas może przyczynić się do poprawy sytuacji naszej gleby. Nie jest to wcale trudne, a wiele ze sposobów stosowanych jest przez doświadczonych pasjonatów uprawy roślin na co dzień! Jest to między innymi stosowanie kompostu, czy specjalnych mieszanek roślin poplonowych, które stanowią świetne źródło materii organicznej, uzupełniając jej niedobory w uprawie. Ponadto, na rynku istnieją sprawdzone preparaty, oparte na kwasach humusowych, które pomagają w pobudzeniu organizmów glebowych do życia i poprawiają wchłanianie kluczowych dla naszych roślin składników odżywczych, takich jak azot czy fosfor.

badania gleby, wsparcie rolnictwa

Źródła:

Fao.org. 2021. The importance of soil organic matter. [online] Available at: <http://www.fao.org/3/a0100e/a0100e01.htm#TopOfPage> [Accessed 30 April 2021].

Pl.wikipedia.org. 2021. Materia organiczna w glebie – Wikipedia, wolna encyklopedia. [online] Available at: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Materia_organiczna_w_glebie> [Accessed 30 April 2021].

Nrcs.usda.gov. 2021. [online] Available at: <https://www.nrcs.usda.gov/Internet/FSE_DOCUMENTS/nrcs142p2_053264.pdf> [Accessed 30 April 2021].