badania gleby, wsparcie rolnictwa

CONSAGER © 2021

Chcesz dowiedzieć się 
o naszych nowych produktach, specjalnych ofertach i promocjach?

Biuro Handlowe:

biuro@consager.com

+48 736 842 541

Spis treści:

Przygotowanie do pobrania prób gleby jest stosunkowo proste. Najważniejsze, aby zaopatrzyć się w jakiś pojemnik, w który będziesz mógł przesypać próbę pobraną z Twojego terenu. Może być to zwykłe wiadro. Ważne, żeby było ono czyste. Nasi klienci otrzymują pełne wyposażenie niezbędne do prawidłowego pobrania prób gleby.
Składa się ono z:

Aby uzyskać jak najbardziej dokładne i miarodajne wyniki pomiaru poszczególnych parametrów, niezbędne jest utrzymanie pobranej próby w dobrej kondycji. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad przechowywania gleby, którą chcesz przekazać do analizy:

 1. Nie zostawiaj pobranych próbek na słońcu i unikaj ich przesuszenia.
  Gleba to delikatny materiał, wrażliwy na zmiany temperatur czy wilgotności. Do czasu odbioru pobranych prób przez naszego kuriera, przechowuj je w lekko zacienionym, chłodnym miejscu.  Dzięki temu otrzymasz najbardziej miarodajne wyniki analizy.
   
 2. Jeżeli to możliwe, jak najszybciej przekaż naszemu kurierowi próby do analizy. Idealną sytuacją byłoby, gdyby udało się to zrobić jeszcze tego samego dnia, ale spokojnie - jeżeli zajmie to nieco dłużej, również nic złego się nie stanie. Próby możesz przechowywać maksymalnie 2-3 dni
   
 3. Pamiętaj, aby próby zbierać do czystego pojemnika (np. wiadra), który nie miał wcześniej kontaktu z substancjami, mogącymi mieć wpływ na wynik analizy: nawozy, środki ochrony roślin, etc.

Jak przechowywać pobraną próbę gleby?

W jaki sposób zebrać próbę gleby na polu?

Czym pobierać próby glebowe?

Do pobierania prób najlepiej używać specjalnej laski glebowej, zwanej Laską Egnera. Jednak jeżeli nie dysponujesz tego typu narzędziem, spokojnie możesz zastąpić je zwykłym szpadlem, nożem albo łopatką

W takim przypadku, należy wyciąć z ziemi próbę o długości ok. 20 cm i szerokości ok. 2 cm. Zwróć uwagę, aby w pobranej próbie nie znajdowały się niepotrzebne fragmenty, takie jak kamienie czy kawałki darni.

Pojedyncza próbka do analizy powinna ważyć ok. 0.5 kg i być mieszaniną ok. 20 pojedynczych próbek pobranych
z określonego terenu według jednego z poniżej pokazanych schematów:

JAK POBRAĆ PRÓBĘ GLEBY DO ANALIZY?

Jak opisać próbki glebowe?

W naszym zestawie do analizy znajdziesz wszystkie materiały, niezbędne do prawidłowego opisu pobranych prób. Zanim jednak zaczniesz opisywanie, przesyp każdą z prób, którą pobrałeś z konkretnego pola do osobnych woreczków strunowych. Je także znajdziesz w dostarczonym do Ciebie zestawie.
Następnie każdą próbę oznacz, naklejając na woreczek etykietę samoprzylepną, opisaną numerem porządkowym, datą pobrania próby, powierzchnią terenu, z którego została pobrana i rodzajem roślin, które na tym terenie będziesz uprawiać. Jest to niezbędne, abyśmy mogli dostarczyć Ci strategię uzupełniania niedoborów składników odżywczych w Twojej glebie.
Wypełnij także Kartę Analizy, w której znajduje się także rubryka, w której możesz wpisać lokalizację Twojego pola. Dzięki podaniu wszystkich tych informacji, jesteśmy w stanie dostarczyć Ci kompleksowy raport analizy gleby. Będzie on dostępny na Twojej skrzynce e-mail oraz przez kolejne 12 miesięcy na naszym serwerze. Dzięki temu przez cały rok możesz poprosić nas o ponowne udostępnienie Twojego raportu zupełnie za darmo!

Chcesz zamówić analizę Twojej gleby?

Wybierz odpowiedni pakiet dla siebie, dostosowany do wielkości Twojej uprawy roślin i indywidualnych potrzeb w zakresie uzupełniania składników odżywczych. Nie ma znaczenia, czy posiadasz niewielki ogród, małe lub duże gospodarstwo rolne - cieszymy się, że chcesz zadbać o stan swojej gleby z nami.

Potrzebna będzie również informacja o powierzchni pola, z którego została pobrana próba glebowa. Ponadto, należy uzupełnić także rubrykę, opisującą jakie rośliny będziesz uprawiał na terenie,
z którego pobrałeś próbę do analizy. Dla dokładniejszych rezultatów analizy zalecamy również podanie lokalizacji pola. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podanie współrzędnych geograficznych swojego pola. Sprawdzić możesz je za pomocą prostych narzędzi, takich jak Mapy Google czy Geoportal.
Drugą możliwością jest podanie miejscowości i numeru działki, na której analizowany obszar się znajduje.

 1. Worków strunowych, w których umieścisz próbę gleby z pola, które chcesz poddać analizie;
 2. Etykiet samoprzylepnych, które ułatwią Ci opisanie poszczególnych prób;
 3. Krótką instrukcję z informacją, jak poprawnie pobrać próbę do analizy;
 4. Kartę Analizy, którą uzupełnisz o datę i godzinę pobrania poszczególnych prób gleby.

Oprócz tego, warto przygotować odpowiednie narzędzie do pobrania prób. Często do tego celu używa się specjalnej laski glebowej, zwanej także Laską Egnera. Jednak z powodzeniem można zastąpić ją zwykłym szpadlem, nożem lub łopatką. 

Dzięki zastosowaniu tego typu metody pobierania prób, zapewnisz sobie najbardziej reprezentatywne wyniki dla całego terenu. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od tego, jak wygląda topologia 
Twojego pola - najważniejsze jest, aby pobrane próbki pokrywały jak największą jednolitą powierzchnię.

Jeżeli Twoje pole ma więcej niż 4 ha, należy pobrać dwie próby z jednego pola. W takim wypadku pobieramy próbę
w następujący sposób:

Punkty pobrań wyznaczamy, używając tego samego schematu, oddalając je od punktów tworzących poprzednią próbę o co najmniej 5 metrów. Jeżeli to możliwe, możemy oddalić się nawet o 10 metrów od uprzednio pobranej próbki pierwotnej.

Jak wygląda pobieranie prób gleby do analizy?

Wszystkie informacje, dotyczące prawidłowego pobierania prób gleby do analizy, znajdziesz w INSTRUKCJI.

Zawsze możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio - poprzez formularz kontaktowy na stronie, bądź dzwoniąc na numer telefonu, podany w zakładce KONTAKT.

Jakie parametry sprawdzane są podczas analizy?

Podczas analizy gleby sprawdzane są: pH gleby, zawartość azotu, fosforu, potasu, ilość materii organicznej, pojemność wymiany kationów oraz ilość frakcji ilastej.  

Czy muszę gdzieś dostarczyć pobrane próby?

Nie ma takiej potrzeby. Nasz kurier dostarczy Ci gotowy zestaw do pobrania prób gleby, a następnie odbierze go od Ciebie i dostarczy do nas. U nas analiza gleby to przyjemność - nie uciążliwy obowiązek :)

Ile zapłacę za dostawę prób do analizy?

Za dostawę prób do analizy nie zapłacisz nic. Wszystkie koszty dostawy bierzemy na siebie - zarówno koszt dostarczenia Ci zestawu do pobrania próbek gleby, jak i koszt dostarczenia ich do nas!

Ile będę czekał na wyniki analizy?

Gotowy raport otrzymasz na swojego maila nawet w 15 minut od rozpoczęcia przez nas analizy. Ogólny czas realizacji usługi zależy przede wszystkim od tego, jak szybko uda Ci się zebrać próby i przekazać je naszemu kurierowi. Kiedy już to zrobisz, my dopilnujemy, żeby cała reszta poszła jak najbardziej sprawnie!

Czy muszę wykorzystać wszystkie próby od razu?

Nie ma takiego obowiązku. Zamówione u nas próby możesz wykorzystać w ciągu następnych dwunastu miesięcy. Oznacza to, że jednorazowo możesz zakupić usługę analizy prób glebowych nawet na dwa sezony!

badania gleby, wsparcie rolnictwa

Źródło: http://www.wodr.poznan.pl/baza-informacyjna/technologia/produkcja-roslinna/nawozenie/item/6757-instrukcja-pobierania-probek-glebowych